request-free-img

Μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες

εικονίδιο δασκάλας Εξ αποστάσεως εκπαίδευση για μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες

Η “Εξ αποστάσεως εκπαίδευση για μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες” αποτελεί ανασκόπηση της βιβλιογραφίας για τη δυνατότητα της η-εκπαίδευσης  να προάγει τη συμπερίληψη των μαθητών με σοβαρές δυσκολίες μάθησης.

Απευθύνεται κυρίως σε εκπαιδευτικούς τμημάτων ένταξης και παράλληλης στήριξης με στόχο την ενημέρωσή τους για τα σύγχρονα δεδομένα.

PdfIcon Εξ αποστάσεως εκπαίδευση για μαθητές
με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες

εικονίδιο γονέων Η πορεία της ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης στην Ελλάδα

Η εργασία “Η πορεία της ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης στην Ελλάδα” πραγματεύεται την παρουσίαση των σημαντικών αναπτυξιακών στοιχείων που καταγράφονται στο συγκεκριμένο πολύπτυχο και ευαίσθητο τομέα.

Η εργασία πραγματοποιήθηκε από τους κοινωνικούς λειτουργούς του 2ου Κ.Ε.Σ.Υ Α’ Θεσσαλονίκης με στόχο τη θύμηση και ευαισθητοποίηση του κοινωνικού συνόλου.

Σαν χώρα, σαν κοινωνία και σαν εκπαιδευτική κοινότητα πετύχαμε πολλά, ας δεσμευτούμε για την εφαρμογή, κατοχύρωση και εξέλιξή τους.

PpIcon Η πορεία της ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης στην Ελλάδα

εικονίδιο δασκάλαςεικονίδιο γονέων Φοίτηση σε μονάδες ειδικής αγωγής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

• Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής
  • Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.