request-free-img

Σχολικός Εκφοβισμός

εικονίδιο δασκάλαςεικονίδιο γονέωνεικονίδιο μαθήτριας 6η Μαρτίου: Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

Γράφει η Ιωάννα Ρεϊζοπούλου, M.Sc Oικογενειακή Ψυχολόγος

Εκφοβιστική Συμπεριφορά
Σύμφωνα με τον Olweus, σχολική βία και σχολικός εκφοβισμός παρατηρείται, όταν ένα παιδί «εκτίθεται, κατ’ επανάληψη και σε διάρκεια χρόνου, σε αρνητικές πράξεις από ένα ή περισσότερα άτομα.» Tις περισσότερες φορές υπάρχει ανισορροπία δύναμης και ο δυνατός κυριαρχεί στον πιο αδύναμο.

Είναι ήδη γνωστές οι ποικίλες μορφές της βίας:

• Σωματική
  • Λεκτική
  • Ψυχολογική
  • Διαδικτυακή
  • Σεξουαλική Παρενόχληση

Όλες οι μορφές βίας προκαλούν αρνητικές συνέπειες σε σωματικό και ψυχολογικό επίπεδο, σε όλα τα εμπλεκόμενα μέρη και για αυτό τον λόγο επιβάλλεται να την σταματάμε!

Στο φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού εμπλέκονται συνήθως τρία πρόσωπα- ρόλοι: του θύματος, του θύτη και του παρατηρητή (καλό είναι να χρησιμοποιούνται μόνο για λόγους συντομίας).

Οι ρόλοι αυτοί θα μπορούσαν να εναλλάσσονται ανάλογα με τις συνθήκες (κακοποιημένα παιδιά εκφοβίζουν άλλα παιδιά, παιδιά θεατές φοβούνται μην γίνουν τα επόμενα θύματα κι είτε σιωπούν είτε κακοποιούν και τα ίδια κ.α.).

Αυτό λέγεται φαύλος κύκλος της βίας.

Ωστόσο, η ευρωπαϊκή καμπάνια κατά της σχολικής βίας (ΑBC Europe’s Antibullying Campaign2013) σε συνεργασία με τον φορέα «Χαμόγελο του παιδιού», συστήνει να μην υιοθετούμε αυτούς τους όρους, καθώς στοχοποιούν τα παιδιά και δεν τους δίνουν το
περιθώριο της αλλαγής και της βελτίωσης. Αντί αυτού προτείνεται να περιγράφονται οι συμπεριφορές των παιδιών: παιδί που ασκεί βία, παιδί που βιώνει εκφοβισμό, παιδί που παρατηρεί.

Χρησιμοποιώντας αυτές τις περιγραφές αποφεύγουμε το φαινόμενο της αυτοεκπληρούμενης προφητείας.

Βιβλιογραφική Αναφορά: http://www.e-abc.eu/gr Οlweus D., (1933). Eκφοβισμός κι βία στο Σχολείο. Αθήνα: Ε.Ψ.Ψ.Υ.Π.Ε.

Πώς θα καταλάβει ο γονιός ότι το παιδί του εκφοβίζεται;

εικονίδιο γονέωνΔείτε εδώ

Ο ρόλος των εκπαιδευτικών

εικονίδιο δασκάλαςΔείτε εδώ

Χαρακτηριστικά των παιδιών που εκφοβίζουν